חדשות

עצור
הארץ
כלכליסט

צור קשר

מאשר קבלת דיוור
חנות היין
טעימות יין
המרכז ללימודי יין
מועדון החברים
  • Germany
  • Germany1
  • Germany2

גרמניה ותת האזורים

ג'נסיס רובינסון: ..."גרמניה היא ארץ היין הייחודית ביותר בין ארצות היין החשובות של אירופה...כדי לייצר יינות איכותיים במדינות קרות נדרשות לא רק יכולות טכניות אלה דמיון ומסירות מוחלטת למצויינות"...

 

גרמניה-ארץ יין לבן מובהקת וידועה כמקור ליינות הלבנים הטובים ביותר בעולם.

 

המגמה הנוכחית בעולם בשנים האחרונות מצביעה בברור על עלייתם המטאורית של יינות גרמניה למקום גבוה ברשימת היינות המבוקשים בעולם ומבקרי יין חשובים מהעולם כולו משבחים את היינות ומדרגים את יוצריהם בניקוד גבוה ביותר.

 

יינות איכות מקוריים באמת, אמיתיים ונהירים מבדילים עצמם משאר היינות על ידי השיח שהם מעוררים.

עם תרבות יין הנמתחת עד לרומאים ולימי הביניים המוקדמים, יינות גרמניה זוכים לתשואות ונישאים על כפיים כבר מאות שנים.
אלה יינות המיוצרים על קצה הגבול האקלימי המאפשר גידול ענבי יין ובכל זאת, ואולי בזכות כך - מייצרת את היינות הטובים בעולם.

 

בגרמניה 13 אזורי יין המוכרים בחוק. כולם חווים תנאים אקלימיים לא פשוטים. קרות המאיימות על גפנים במאי ובנובמבר, גשמים רבים ועוד. חוץ מתנאי האקלים השונים הענבים גדלים גם על מגוון אדמות רחב והגיאולוגיה המגוונת הזו אחראית לשוני שבין הכרמים.
הודות למגוון זה אנו זוכים למגוון יינות רחב, כך שלעשות הכללות זה בלתי אפשרי בעליל.
הענבים מבשילים לאט ובהדרגה, מפתחים טעמים וארומות מופלאים ומשמרים חומציות בזכות כך. אלה מייצרים יינות מאיכות עליונה המשקפת את מקורם ומשתלבים מצויין עם אוכל.

 

פרט לזן הריזלינג האציל, שמקורו ומקום מושבו הטבעי בגרמניה, מיוצרים גם יינות לבנים מזני ענבים נוספים כמו פינו-בלאן, פינו-גרי, גוורצטרמינר, שויירבה, ריסלאנר, סילוואנר ועוד.

היינות נעשים בסגנונות רבים ושונים מבחינת דרגות היובש והמתיקות כשקשת דרגות היובש והמתיקות בין שני קצוות אילו היא אין סופית!

 

על מנת להדגיש את האיכות והמגוון של יינות גרמניה ג׳יאקונדה בחרה לפורטפוליו יצרנים עקביים, בעלי אישיות, מקוריות ומקצועיות הנותנים תמונה מדויקת של יינות גרמניה המרגשים, כמו גם של יוצריהם הנאמנים, מלאי התשוקה.

רבים מיצרנים אלה החלו דרכם בשנות העשרים לחייהם - נכונים לזעזע את עולם היין ולהוכיח כי לא ניתן לחקות את יינות גרמניה בשום מקום אחר.
לא משנה כמה תלולים הכרמים, באיזה זנים ומזג אוויר מדובר, הייננים שבחרנו בקפידה לפורטפוליו שלנו מיישמים את עבודתם במסירות אין קץ, ידע, תשוקה וגאווה במורשת.

הם פוסחים על חוקי היין הבסיסיים שיוסדו ב-1971 אשר ביססו את חוקי היין אך ורק על פי רמות בשלות סוכר ולא על פי מקור הענב, זן, חלקה, אדמות, כמות יבול וטכניקות עשיית יין. יצרני ענק אלה חוקקו לעצמם חוקים נוקשים בהרבה מאלה של 1971 ומתעקשים להקשות על עצמם, לטובת איכות היינות.
הם מבליטים את כל האלמנטים של הטרואר המשפיעים השפעה אדירה ויוצאת דופן על מקוריות, אישיות ואיכות היין.
הם האחראים ליצירת הקונספט של גראן קרו בחלקות גרמניה השונות.

הכרמים קטנים ובבעלות משותפת של כמה משפחות, בדיוק כמו בבורגון. עוד בדומה לבורגון לגרמניה אלפי שמות לכרמים אינדיבידואליים המופיעים על התוויות.

 

יינות גרמניה, על כל המורכבות והמגוון שלהם, חולקים סגנון יחיד במינו, שהוא הרבה מעבר לזן עצמו, הם אינם רק מהנים מאד לשתיה, אלא פלא מעורר תהייה.
בין אם מדובר בריזלינג, בזנים לבנים ואדומים אחרים כולל הפינו נואר המניב יינות ברמת איכות עולמית, בפינו בלאן, סילבנר, פינו גרי, ריסלנר ואחרים - יצרני גרמניה מצליחים להגיע לרמות איכות מטורפות.

היום רוב היינות המיוצרים למעשה יבשים. אפילו המתיקות הטבעית של היינות מאוזנת היטב על ידי חומציות ועמוד שידרה מינרלי יציב.

כיום- יותר ויותר חובבי יין פותחים את הראש ואת הלב לבקבוק יין גרמני משובח ומיד מבינים שאלה יינות ששווה לחוות, לחשוב ולדבר עליהם.

 

דרגות האיכות של גרמניה על פי חוקי היין של 1971:

מתייחסות לרמת הסוכר בענב בזמן הבציר - אוקסלה .Oechsle

 

QBA (הוגים: קיו בי איי) -  
יין איכות מאחד מ-13 אזורי היין המוגדרים והמוכרים בחוק היין הגרמני. מינימום 50 אוקסלה. מותר להוסיף סוכר.

 

QMP (הוגים: קיו אם פי) -
משמע: יין איכות עם ערך מוסף או ייחוד. לתירוש מקטגוריה זו אסור להוסיף סוכר. קטגוריה זו נחלקת לתת קטגוריות הבאות:

 

KABINETT (הוגים: קבינט) -
בדרך כלל היבש ביותר ובעל גוף קל. בשלות טבעית נמוכה יחסית.
לקבינט רמות האלכוהול הנמוכות מבין ה QMP ונבצר במינימום של 70 אוקסלה.

 

SPATLESE (הוגים: שפטלזה) -
יינות מענבים בשלים יותר ולעיתים דרגה אחת מתקתקים יותר, עשירים יותר ובעלי גוף.
הסגנון והטעם יכולים להיות שונים באופן משמעותי: ממתוק וקל למתקתק ומשקל בינוני, או עד יינות יבשים וגוף מלא. אין פרופיל טעם מוגדר. יבצרו במינימום של 76 אוקסלה.

 

AUSLESE (הוגים: אאוסלזה) -
גם לרמה זו אין פרופיל טעם מוגדר, נעשה במספר רב של סגנונות, מיבשים ועד ליינות קינוח עם בוטרייטיס. נבצר במינימום של 83 אוקסלה.

 

BEERENAUSLESE (הוגים: בירן אאוסלזה) -  
כדי לייצרו נבחרים ונקטפים, אחד אחד, ענבים שבשלו יתר על המידה ומראים סימנים מועטים של בוטרייטיס. בזכות הפרי המאד מרוכז שלהם הם מייצרים יינות מתוקים בעלי פוטנציאל יישון רציני. יבצר במינימום של 110 אוקסלה.

 

TROCKENBEERENAUSLESE (הוגים: טרוקן בירן אאוסלזה) -
יינות נדירים ומיוצרים אקסקלוסיבית, מענבים נבחרים הנראים כצימוקים, המכילים את פטריית הבוטריטיס. יינות הקינוח המתוקים מייצגים את שיא הפסגה של ייצור יין גרמני. יכולים להתיישן למשך עשורים. יבצרו במינימום של 150 אוקסלה.  

 

               

            

Mosel
Rheingau
Nahe
Rheinhessen
Pfalz

                                                    

           נפתחה חנות הדגל ברחוב פרישמן 73 תל אביב (מול כיכר מסריק)

 

                        

 

                                               אין להעתיק, או לעשות שימוש בחומרים באתר זה, בשום צורה שהיא, אלא ברשות מפורשת בכתב מג'יאקונדה

עבור לתוכן העמוד